Columbia Filmmakers Head to Sundance and Slamdance 2019

December 17, 2018

Twenty-eight School of the Arts filmmakers, including writers, directors, producers, cinematographers, and post-supervisors, will showcase at the 2019 Sundance Film Festival, which runs January 24 to February 3. 


In addition to the films showing this year, five filmmakers, including Barbara Cigarroa '18, Chantel Clark '18, Mounia Akl '17, Clara Roquet '16 and current student Nehir Tuna have been selected for the extremely competitive Screenwriters Lab at the Sundance Institute. Notably. Read more here.  

 

The complete list of accepted filmmakers is below.

 

Sundance Film Festival

Festival Segment: Next

 

Sister Aimee

Marie Schlingmann '16, Co-Writer and Co-Director

Samantha Buck '16, Co-Writer and Co-Director

Hugo Kenzo '14, First Assistant Director

Carlos Valdes-Lora, Director of Photography

 

Adam

Ariel Schrag CC ’03, Author of title book, Screenwriter

James Schamus, Faculty member, Producer

Mark Sean Hayes ’15, Post-Production Supervisor

 

Selah and the Spades

Jessica Daniels Schwartz ’07, Casting

 

 

Festival Segment: Spotlight

 

The Mountain

Mark Sean Hayes ’15, Post-Production Supervisor

Alexandra Vivas ’14, Unit Production Manager

 

 

Festival Segment: Premiers

 

The Tomorrow Man

James Schamus, Faculty member, Producer

 

 

Festival Segment: US Dramatic Competition

 

The Last Black Man in San Francisco

Rob Richert ’13, Co-Writer

Dede Gardner CC ’06, Producer

 

The Sound of Silence

Kristie Lutz Line ’10, Co-Producer

 

The Farewell

Joshua Cohen '15, Co-producer

Rob Cristiano '13, NY Unit- Production Supervisor

 

Before you Know It

Kristie Lutz Line ’10, Post-Production Supervisor

 

Brittany Runs a Marathon

Andrew Hauser '12, Faculty member, Post-Production Supervisor

 

Festival Segment: Documentary

 

Halston

Frédéric Tcheng ’07, Producer, Screenwriter and Director

Markus Kirschner ’08, Production Designer

 

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley - Associate Producer​

Ophelia ​Harutyunyan ’15, Associate Producer

 

 

Festival Segment: Kids

 

Abe

Jacob Kader '09, Co-Writer

 

 

Festival Segment: US Narrative Short

 

Green

Mustafa Kaymak ’17, Producer and Co-Writer

Nicholas Becerra ’18, First Assistant Director

Fabio Montaria 16, First Assistant Director

Emre Gulcan ’17, Digital Imaging Technician

 

Suicide by Sunlight

Ellie Foumbi ’17, Actor

 

 

Festival Segment: International Narrative Shorts

 

Fatherland

George Sikharulidize ’17, Director & Screenwriter

 

 

Screenwriters Lab

 

Costa Brava

Mounia Akl ’17, Co-Writer. & Director

Clara Roquet '16, Co-Writer

 

Wit Gesigte (Pale Faces)

Chantel Clark ’18, Writer & Director

 

El Otro Lado (The Other Side)

Barbara Cigarroa ’18, Writer & Director

 

Yurt (Dormitory)

Nehir Tuna, Current Student, Writer & Director

 

Slamdance Film Festival

 

Crystal Swan​

Darya Zhuk '15, Director, Narrative Competition
 

 

Dollhouse: The Eradication of Female Subjectivity from American Popular Culture

Nicole Brending '11, Writer, Director, Editor, Cinematographer, Star, Feature Narrative

 

Hierophany

Kevin Contento '18, Writer, Director, Producer, Narrative Short

Danny Pfeffer '18, Assistant Director, Narrative Short