Courses | Spring 2017


 
WORKSHOPS

FICTION – OPEN (6 points)

Lynn Steger Strong
Monday, 10am-1pm
Mike Harvkey
Tue., 10am-1pm
Yelena Akhtiorskaya  
Tue., 1:30pm-4:30pm
Heidi Julavits
Tue., 3:10pm-6:10pm
Eli Gottlieb
Wed., 12:45pm-3:45pm
James Cañón
Wed., 3:10pm-6:10pm
Mia Alvar
Thu., 3:10pm-6:10pm
 
 
FICTION – THESIS (9 points)*

Sam Lipsyte
Monday, 12:05pm-3:05pm
Victor LaValle (Tuesday WS)
Tue., 10am-1pm
Victor LaValle (Wednesday WS)
Wed., 12:05pm-3:05pm
Elissa Schappell
Wed., 12:05pm-3:05pm
Binnie Kirshenbaum
Wed., 3:10pm-6:10pm
Gary Shteyngart
Wed., 3:50pm-6:50pm
Joshua Furst
Thu., 11am-2pm
Ben Metcalf
Thu., 4:30pm-7:30pm

*Second-Years only


NONFICTION – OPEN (6 points)

LPhillip Lopate
Monday, 1:05pm-4:05pm
Brenda Wineapple
Monday, 1:05pm-4:05pm
Benjamin Taylor
Monday, 3:10pm-6:10pm
Leslie Jamison
Tue., 10am-1pm
Lis Harris
Tue., 1:05pm-4:05pm
Richard Locke
Tue., 2:20pm-5:20pm

 
POETRY – OPEN (6 points)
 
Richard Howard
Tue., 4pm-7pm
Timothy Donnelly
Wed., 3:10pm-6:10pm
Mark Bibbins
Thu., 1:35pm-4:35pm
 
 
POETRY – THESIS (9 points)*
 
Timothy Donnelly
Tue., 4:30pm-8:30pm
Dorothea Lasky
Wed., 12:05pm-4:05pm
 

SEMINARS (3 points)

——MONDAY——

Tan Lin (PO)
Experimental Poetry: An Investigation
Monday, 10:50am-12:50pm

Ben Marcus (FI)
Technologies of Heartbreak
Monday, 11am-1pm

Rivka Galchen (NF)
Scientists and Writers on Writing
  about Science
Monday, 4:10pm-6:10pm
    
Alan Gilbert (PO)
Modern and Contemporary Poetry, Part 2 (1950–2000): The Major Poets and Poetics
Monday, 4:10pm-6:10pm

Erroll McDonald (FI)
The Peripheral Writer
Monday, 4:10pm-6:10pm

Paul La Farge (FI)
Truth and Consequences
Monday, 6:15pm-8:15pm

Ben Metcalf (FI)
An Earnest Look at Irony
Monday, 6:15pm-8:15pm


——TUESDAY——

Lis Harris (NF)
Profiles
Tuesday, 10am-12pm

Jay Deshpande (PO)
Turning, Leaping, Digressing: Toward a Poet’s Taxonomy of Moves
Tuesday, 1:05pm-3:05pm

Richard Ford (FI)
Reading Personal Memoirs
Tuesday, 2:30pm-4:30pm

Leslie Jamison (NF)
Case Studies in Intimacy: Siblings and Friends
Tuesday, 4:10pm-6:10pm

Gary Shteyngart (FI)
The Hysterical Male
Tuesday, 4:35pm-6:35pm

James Lasdun (FI)
Writing on Writing
Tuesday, 5:25pm-7:25pm

Mark Doten (FI)
Novel, Data, and Other Totalizing Machines
Tuesday, 6:15pm-8:15pm


——WEDNESDAY——

Brigid Hughes (CG)
Editing and the Writer
Wednesday, 10am-12pm

Margo Jefferson (NF)
Varieties of Cultural Criticism  
Wednesday, 10am-12pm

Deborah Paredez (CG)
Writing the War
Wednesday, 10:10am-12pm

Lara Vapnyar (FI)
Architecture of a Story
Wednesday, 10am-12pm

Alan Ziegler (CG)
The Writer as Teacher
Wednesday, 12:05pm-3:05pm

Alyson Waters (TR)
Literary Translation Workshop
Wednesday, 4:10pm-6:40pm


——THURSDAY——

Tash Aw (FI)
Fiction in a Time of Change
Thursday, 11am-1pm

Susan Bernofsky (TR)
Word for Word Workshop
Thursday, 11am-1:30pm

B.K. Fischer (CG)
The Comma Sutra: Grammar, Syntax, and Praxis
Thursday, 12:05pm-2:05pm

Elissa Schappell (FI)
What’s Your Point?  
Thursday, 2:10pm-4:10pm

Hilton Als (NF)
Black Male: Investigations Into the Black Male Body
Thursday, 4:40pm-6:40pm

Edith Grossman (CG, TR)
The Place of Our Discontent
Thursday, 4:40pm-6:40pm


——FRIDAY——

Eliza Griswold (NF)
The Essentials of Literary Reportage:  Reporting and Research 101
Friday, 10am-12pm

Rebecca Godfrey (FI)
Anti-Heroines                                                                      
Friday, 1pm-3pm
 
 

LECTURES (3 points)

——MONDAY——

Lee Siegel
The Picaresque Novel, Then and Now
Monday, 1:15pm-3:15pm

Alice Quinn
The Ineffable
Monday, 6:30pm-8:30pm
 
 
——TUESDAY——
 
Phillip Lopate
Columbia Lions
Tuesday, 12:15pm-2:15pm


——THURSDAY——

Richard Locke
Beyond Category: A Survey of Fiction
Thursday, 2:20pm-4:20pm
 


MASTER CLASSES (1 – 1.5 points)

——MONDAY——

Stacy Schiff   
Points of Entry (1 point)
Monday, 10am-12pm
Mar. 20 - Apr. 17 (no class Apr. 3)

Ira Silverberg   
The Beats at Columbia (1.5 points)
Monday, 6:15pm-8:15pm
Jan. 30 - Mar. 6

Keri Bertino
Teaching Academic Writing (1.5 points)
Monday, 6:15pm-8:15pm
Mar. 20 - Apr. 24


——TUESDAY——

Sigrid Nunez   
Reality Fiction (1.5 points)
Tuesday, 10am-12pm
Mar. 21 - Apr. 25

Lauren Grodstein   
Plot (1.5 points)
Tuesday, 6:15pm-8:15pm
Jan. 17 - Feb. 21

Antonio Prata
Crônica (1 point)
Tuesday, 6:15pm-8:15pm
Apr. 4 - Apr. 25

Mitchell Jackson   
Voice in the Personal Essay (1.5 points)
Tuesday, 6:20pm-8:20pm
Jan. 24 - Mar. 7 (no class Feb. 7)

Alba Arikha   
Displacement (1 point)
Tuesday, 6:20pm-8:20pm
Apr. 4 - Apr. 25


——WEDNESDAY——

Matvei Yankelevich   
Creative (Mis)Translation (1.5 points)
Wednesday, 10am-12pm
Feb. 1 - Mar. 8

Gillian Linden   
Uneasy for a Time: The Fiction of
Interference (1.5 points)
Wednesday, 10am-12pm
Mar. 22 - Apr. 26


——THURSDAY——
 
Corinna Barsan   
Revise Like An Editor (1.5 points)
Thursday, 6:15pm-8:45pm
Feb. 2 - Mar. 9

Joseph O'Neill
The Political Imagination (1.5 points)
Thursday, 6:45pm-8:45pm
Feb. 2 - Mar. 9

Kamilah Aisha Moon  
The Elegy as Protest Poem (1.5 points)
Thursday, 6:45pm-8:45pm
Mar. 23 - Apr. 27


——FRIDAY——

Chris Bannon   
Hearing Voices (1.5 points)
Friday, 10am-12pm
Mar. 24 - Apr. 28

CA Conrad   
(Soma)tic Poetry Rituals (1.5 points)
Friday, 1pm-3pm
Jan. 20 - Feb. 24

Farnoosh Fathi   
Attention at Its Highest Form Is the
  Same Thing as Prayer (1.5 points)
Friday, 1pm-3pm
Mar. 24 - Apr. 28
 
____________________
 
Writing Program
415 Dodge Hall
Mail Code 1804
2960 Broadway
New York, NY 10027
Phone: (212) 854-4391
writing@columbia.edu
 
____________________

© 2017 Columbia University School of the Arts | 305 Dodge Hall, Mail Code 1808 | 2960 Broadway | New York, NY 10027 | (212) 854-2875 | EMAIL
Columbia University School of the Arts offers MFA degrees in Film, Theatre, Visual Arts, and Writing, an MA degree in Film Studies, a joint JD/MFA degree in Theatre Management & Producing, a PhD degree in Theatre History, Literature, and Theory, and an interdisciplinary program in Sound Arts.